Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων με αφορμή τον εορτασμό της 23ης Ιουνίου ως Ολυμπιακής Ημέρας και σε συνεργασία με την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία της Ελλάδος (ΕΘΝ.Ο.Α.) καλεί τους /τις εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Χώρας, όπου υπάρχει δυνατότητα, να προβούν σε αθλητικές και άλλες δραστηριότητες που θα αποσκοπούν στην προβολή και στη διάδοση των Ολυμπιακών Αξιών.

«Το Χαμόγελο του Παιδιού», έχοντας ως βασικό μέλημα την προστασία των παιδιών και τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας, εναρμονιζόμενο πλήρως με τις οδηγίες του Υπουργείου Υγείας και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) και τα έκτακτα μέτρα πρόληψης, αντιμετώπισης και περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, αναστέλλει το Παιδικό Αθλητικό Ποδοσφαιρικό Τουρνουά Νομού Αιτωλ/νίας με Παράλληλες Δράσεις «Σκοράρουμε  για το Χαμόγελο», η διεξαγωγή του οποίου είχε προγραμματιστεί στις 26-27 Μαΐου 2020.